Tak na tuhle otázku, pronesenou z lavice navíc naprosto vážně a bez obalu,  opravdu ráda vzpomínám! 🙂

 Vždyť koneckonců…nikdy není pozdě si  připomenout to – proč a k čemu ?

A začít se druhý cizí jazyk učit, věnovat se mu, otevřít si tak nové obzory na rovině profesní i cestovatelské.


Taky  jste se takhle ve škole ptávali nebo dokonce ještě ptáte? 🙂 A že to byla/je psina, zvláště pro spolužáky ve třídě. Ano, at už to je španělština němčina, francouzština…kolegyně kantorky tzv. druhých cizích jazyků  mi jistě potvrdí…snad jen angličtinářky mají  v tomhle jistou výsadu, že většina ve třídě patrně ví, nač…aby udělali povinnou maturitu z cizího jazyka…taky se poznáváte?

K čemu nám bude cizí jazyk nebo dokonce dva a více? Kdekdo ve školní lavici takhle polemizoval. Teď už  máme většinou jasno, co nás k jejich studiu vedlo…co teď motivačního, trochu vtipného a hlavně zásadního k zamyšlení těm x – párům očí hladových po tom, jak z toho „pančelka“ tentokrát vybruslí?


A co jsem jim tedy odpověděla? 🙂

 1. Angličtina je, byla a bude  velká vladařka a pro studenty ve školách mocné zaklínadlo. To taky nebudeme nijak popírat. Angličtina je zkrátka důležitá. Její znalosti jim mají otevřít cestu k dobré práci, vyššímu profesním postupu, zkušenostem v zahraničí, a tak dále.
 2. Druhý jazyk , kterému se věnujeme, nás ale značně profiluje! Z obrovské  množiny „A“ nás včlení do podmnožiny „B“ s dalším jazykem, který jsme si vybrali, v mém případě to byla španělština.
 3. A španělština je krásná a pěkně velká podmnožina! Celkově je řeč o okolo 450 milionů rodilých mluvčích, nepočítaje ty jež ji mají jako svůj druhý jazyk, samozřejmě,  což znamená, že je 3-tím nejrozšířenějším jazykem na světě, překvapením asi bude také , že je před angličtinou.
 4. Španělština je jazykem díky koloniální milosti Španělska, rozšířena doslova po celém světě. Hovoří se jí ve Španělsku a celé Latinské Americe (s výjimkou Brazílie),  je tak  úředním jazykem v 21 zemích a  spolu úředním jazykem v mnoha dalších zemích , například na Filipínách a zajímavé jistě bude, že také v USA. Zhruba 10% obyvatel této země hovoří španělsky  – to je zhruba 35 milionů lidí. To ale není vše, španělština je hlavně je nejprogresivněji rostoucím jazykem, udává se, že během 50 příštích let se počet mluvčích tohoto jazyka jednou tolik navýší!
 5. Španělština je také jedním z 6-ti jednacích jazyků OSN. To jsou fakta.

A co dál? 🙂

 • Kombinace znalosti anglického a španělského jazyka je  zcela ideální. Pokud si napíšete do životopisu alespoň základní znalosti španělštiny, jistě to bude velmi zajímavé pro spousty  firem, jež expandují do Evropy, případně dále do světa.
 • Otevírá obzory nejen na profesní úrovni, pro spousty lidí také, na základě mé praxe,  z ryze osobních důvodů, prostě jako koníček, zábava, naučit se něco nového odreagování se od rutiny, poznání nové kultury a nových zemí, ve kterých  je pak možné se uživatelsky domluvit.
 • Španělsky se totiž učí lidi i jinde – ve Velké Británii, v Německu, Francii… takže se, dle mých zkušeností, domluvit opravdu také i tam…(vyzkoušeno doslova a do písmene v praxi).
 • Španělština je , svým zařazením mezi románské jazyky, velice podobná italštině, portugalštině a například také katalánštině, kterou se hovoří v Katalánsku, Valencii a na Baleárských ostrovech ve Španělsku a díky španělštině tak katalánsky rozumím na Mallorce  mnohem snáze a učím se rychleji. Stejně tak rychle se mě i mému španělskému okolí učila dobře třeba italština nebo portugalština. Rozumět budeš skoro hned a mluvení na sebe nenechá dlouho čekat, neboj!

 

Tak s chutí do toho! Nevíš jak začít?

Snadné…:-)


A ty nejhezčí vzpomínky z mé kantorské praxe?

Když mi bývalí studenti napíší, že:

 • se španělsky domluvili tam a tam,
 • získali skvělou práci,
 • si případně si házejí písek na hlavu, že to ve škole kapku zazdili a museli ji oprášit na výšce nebo ve večerních kurzech – mimochodem s řadou z nich jsem se tam i potkala…:-),
 • že zažili skvělou cestovatelskou zkušenost v Americe, severní i jižní, kde pak hlavně zjistili, že jen s angličtinou prostě nepochodí…

To je to krásné na poslání učitele, to je to proč jsem tohle své poslání milovala a ráda jsem své studenty ve škole povzbuzovala a podporovala!

A také proč se lektorství věnuji nadále, i když jsem opustila jistotu kmenové školy a vydala se na nejistou, ale o to hezčí a dobrodružnější cestu sama za sebe a za mé jméno.

Tyto vzpomínky mám nejraději.

To ostatní je přítomnost.

Tohle má pro mě smysl a význam, tohle je to proč to dělám! 🙂


Tak zase příště!

¡Hasta pronto!

Lucie  Španělka 🙂


 
 
 
 
 

2017-02-20T20:05:46+01:00

Leave A Comment